Pan Bóg stworzył jedzenie, a diabeł kucharzy. J. Joyce Blog wolny od reklam.
Blog > Komentarze do wpisu

Ryba pieczona w papryce

Dziś Wielki Piątek, zatem tradycyjnie obiad był bezmięsny. Danie to możecie przygotować używając rozmaitych ryb, ja akurat miałam łososia, ale dobra będzie również panga, a także halibut bądź sandacz. Niewykluczone też, że da się w ten sposób "ożywić" również zwykłego mintaja.

Składniki:

700 g filetów rybnych

po 1 strąku czerwonej i żółtej papryki

2 cebule (u mnie zwykła i czerwona)

sok z jednej cytryny

sól, pieprz, zielona pietruszka

oliwa z oliwek

ewentualnie pół szklanki białego wytrawnego wina

Rybę skrop sokiem z cytryny, posól i popieprz. Naczynie do zapiekania wysmaruj oliwą i ułóż w nim rybę. Paprykę pokrój w paski, cebulę w piórka, rozrzuć warzywa na rybie, tak, aby ją przykrywały. Całość polej jeszcze oliwą (lub winem) i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Piecz przez około 45 minut. Przed podaniem posyp zieloną pietruszką.

piątek, 21 marca 2008, gania76

Polecane wpisy

Komentarze
2008/03/25 18:59:25
Pyszna rybka była :)
Number of online users in last 3 minutes Number of online users in last 3 minutes
Materiały (w szczególności: zdjęcia, teksty, multimedia, elementy grafiki) zawarte na niniejszej stronie chronione są prawem autorskim (na mocy: Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp. wymaga zgody. Page copy protected against web site content infringement by Copyscape Akcja: Nie kradnij zdjęć! Related Posts Plugin for WordPress, Blogger... Durszlak.pl Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...