Pan Bóg stworzył jedzenie, a diabeł kucharzy. J. Joyce Blog wolny od reklam.
Blog > Komentarze do wpisu

Rogale marcińskie

Zbliża się 11 listopada, a więc w naszych poznańskich cukierniach zaczęły wreszcie pojawiać się rogale marcińskie. Dla tych rogali naprawdę warto mieszkać w Poznaniu.

Rogale robi się z ciasta półfrancuskiego, nadziewa się je białym makiem zmielonym z migdałami. Na wierzchu obowiązkowo musi być lukier i siekane orzechy. Wypiek takich rogali to nie jest łatwa sprawa, dlatego rzadko kto robi je w domu. Każda cukiernia, która chce wypiekać rogale, musi otrzymać specjalny certyfikat wydawany przez Cech Piekarzy i Cukierników. Certyfikat taki dokładnie określa, co musi znajdować się w rogalu marcińskim, a także cenę, która nie może zejść poniżej określonego pułapu. Każda cukiernia ma oczywiście swoją recepturę. Co roku w lokalnej prasie urządzany jest konkurs na najlepsze rogale, ja osobiście przepadam za rogalami od Gruszeckiego, a dziś kupiłam do spróbowania rogale z Expressowej. Też są bardzo dobre. Tradycja związana z rogalami pochodzi z początku XX wieku, kiedy to proboszcz parafii Świętego Marcina zaapelował do wiernych, aby zrobili coś dla biednych wzorem swojego patrona. Jeden z cukierników upiekł właśnie takie rogale, które biedni dostawali za darmo, a bogaci kupowali. I tak narodziła się tradycja, bez której teraz nie można sobie wyobrazić Poznania :)

11 listopada, w Święto Niepodległości, obchodzimy także imieniny ulicy Święty Marcin, jest uroczysta parada, Święty Marcin na białym koniu otrzymuje klucze do miasta. A potem wszyscy ustawiają się w kolejce po rogale.

Jeżeli chcecie sobie takie rogale upiec, przepis znajdziecie tutaj. A ja pędzę po mojego rogala :)

czwartek, 08 listopada 2007, gania76

Polecane wpisy

Komentarze
2007/11/08 13:13:58
Jak patrzę na te zdjęcia, to nie mogę odżałować, że sobie nie kupiłam jednego rogala za ostatnim pobytem w Poznaniu :(
Hm, jednyna nadzieja to pewien poznański sklep, który warszawiakom może serwować tę przyjemność... Hm, chyba czeka mnie mała wyprawa ;]
-
2007/11/14 14:31:46
Ja wlasnie szukalam przepisu na rogaliki :) Trafiłam na Twoj blog poprzez stronkę Arabeski. Dopisuje Cie do moich zakładek. Mamy taki sam szablon :) Ciesze sie. Zapraszam Cie do siebie.
majanaboxing.blox.pl
-
Gość: Mysukrólik, *.b-ras1.lmk.limerick.eircom.net
2009/11/10 18:31:35
Rogale Marcińskie to coś na co warto czekać przez cały rok. Wypiekane w domu z czarnym makiem (bo białego w sklepach nie uświadczysz), to już nie to samo, choćby były najsmaczniejsze. Cała nasza rodzinka je uwielbia, najbardziej z Expresowej i od Webera.
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/11/11 18:14:05
czy one sa tylko 11. ljstopada ????
Number of online users in last 3 minutes Number of online users in last 3 minutes
Materiały (w szczególności: zdjęcia, teksty, multimedia, elementy grafiki) zawarte na niniejszej stronie chronione są prawem autorskim (na mocy: Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp. wymaga zgody. Page copy protected against web site content infringement by Copyscape Akcja: Nie kradnij zdjęć! Related Posts Plugin for WordPress, Blogger... Durszlak.pl Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...