Pan Bóg stworzył jedzenie, a diabeł kucharzy. J. Joyce Blog wolny od reklam.
Blog > Komentarze do wpisu

Babsy

Mamy ostatnio nieco utrudnione życie, bo na głównej ulicy naszego miasteczka toczy się remont, nie ma chodników, w związku z czym matce obarczonej wózkiem oraz dwójką małoletnich jest ciężko robić zakupy, a wyjście do piekarni stało się niemożliwe. Ponieważ dzieciaki bez pieczywa nie mogą żyć, a mnie zostało trochę drożdży po ostatnich rogalikach, upiekłam im bułeczki. Przepis znalazłam na forum Pub u Emika, a z podanych proporcji wyszło 12 bułeczek.

Składniki:

680 g mąki pszennej (to jest ok. 4,5 szklanki; ja dałam jedną z tych czterech mąki żytniej z pełnego przemiału)

łyżka stołowa soli morskiej

15 g drożdży

1 łyżeczka cukru

430 ml letniego mleka

60 g smalcu

Wsyp mąkę i sól do miski. Wrzuć smalec (można go pokroić w kostkę, ale niekoniecznie) i palcami rozetrzyj go z mąką. W drugiej misce rozetrzyj drożdże z cukrem i dwiema łyżkami mleka. Wlej drożdże do mąki, następnie stopniowo dodawaj mleko. Ciasto wyrabiaj przez około 10 minut i odstaw je do wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasto podziel na 12 części. Każdą część rozklep na placuszek o grubości ok 1 cm. Można też rozwałkować ciasto i podzielić na kwadraty nożem (ja właśnie tak zrobiłam). Gotowe bułeczki ułóż na blasze, posmaruj mlekiem i posyp mąką przez sitko. Zostaw je do wyrośnięcia na ok. 30 minut. Piecz w 210 stopniach na złoty kolor.

Bułeczki są przepyszne, chrupiące na zewnątrz, puszyste w środku. Tak wyglądały na blasze:

A tu już po rozdzieleniu:

piątek, 21 września 2007, gania76

Polecane wpisy

Number of online users in last 3 minutes Number of online users in last 3 minutes
Materiały (w szczególności: zdjęcia, teksty, multimedia, elementy grafiki) zawarte na niniejszej stronie chronione są prawem autorskim (na mocy: Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp. wymaga zgody. Page copy protected against web site content infringement by Copyscape Akcja: Nie kradnij zdjęć! Related Posts Plugin for WordPress, Blogger... Durszlak.pl Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...